بررسی مبانی کلامی دانش اصول در دستورکار موسسه پژوهشی دانشوران مشهد/ مدرسه علمیه نخبگان سطح ۴ در مشهد افتتاح خواهد شد

شفقنا- نشست خبری آغاز کلان پروژه بررسی مبانی کلامی دانش اصول در محل مدرسه علمیه آیت الله موسوی نژاد مشهد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شفقنا از مشهد؛  در این نشست خبری حجت الاسلام مصطفی دری، مدیرعامل موسسه پژوهشی دانشوران و از اساتید حوزه علمیه قم، ابتدا به ارائه توضیحاتی درباره این موسسه علمی پژوهشی پرداخت و گفت: موسسه پژوهشی دانشوران ازسال ۱۳۹۶ با اشراف عالی حجت الاسلام والمسلمین درایتی آعاز به کار کرد و بنای کارکردی این موسسه نیز آن است که برنامه های پژوهشی در زمینه فقه و دانش های وابسته برگزار کند.

وی افزود: موضوعی که در چندسال گذشته به آن توجه خاص داشتیم و در طی سال های آینده نیز به آن خواهیم پرداخت، مباحث فلسفه فقه و اصول است و یکی از کلان پروژه های موسسه پژوهشی دانشوران ایده اصول فقه کاربردی بود.

دری ادامه داد: ما در زمینه اصول فقه کاربردی، نگارش یک‌متن رفرنس شبیه تقریرِ درس سطح خارج را در دستور کار داریم و تقریبا از ۴ جلدی که قرار است در این بخش به چاپ برسد، ۲ جلد آماده رونمایی است که ان شاءلله در سال آینده از آن ها رونمایی خواهد شد.

مدیرعامل موسسه پژوهشی دانشوران اظهار کرد: مقصود ما از اصول فقه کاربردی، روشی در پردازش و ارائه فقه و اصول است و البته به غیر از این پروژه در زمینه اصول فقه کاربردی، پروژه دیگری نیز در دستور کار داریم که موضوع آن اصول تفسیر قرآن است .

‌حجت الاسلام مصطفی دری تصریح کرد: چیزی که تمایز و یگانگی دانش فقه را رقم زده، وجود دانش مقدماتی به نام اصول است که دانش فقه را مدون و منطم کرده است و برای پروژه اصول تفسیر قرآن  در گام اول، سرفصل های مهم موضوع اصول تفسیر قرآن را کار کردیم و این کتاب هم سال آینده به انتشار خواهد رسید.

این استاد حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به استفاده از مباحث فلسفی در پروژه های پژوهشی، گفت: برخی از مباحث دانش فلسفه مباحث درستی هستند و حتی به مباحث منطقی نیز نزدیک بوده و در دانش اصول هم بسیار پرکاربردند لذا در این زمینه نیز انتشاراتی خواهیم داشت که هم اکنون دو جلد از کتب مبانی فلسفی دانش اصول آماده انتشار است و ارزیابی آن ها نیز صورت گرفته که امیدواریم در سال آینده رونمایی شود.

وی هم چنین با بیان اینکه موسسه پژوهشی دانشوران برنامه هایی برای حمایت از پایان نامه های علمی در نظر گرفته است افزود: ما اولویت هایی در موسسه دانشوران برای پرداختن به موضوعات علمی پژوهشی داریم که یکی از مهمترین آن ها مرتبط است با موضوع مبانی مختلف مرحوم آیت الله خوئی که در این زمینه تا کنون ۱۵ پایان نامه را تحت حمایت قرار دادیم که برخی از آن ها به سرانجام رسیده و برخی نیز در حال نگارش است.

تاسیس مدرسه نخبگان سطح ۴ حوزه علمیه

مدیرعامل موسسه پژوهشی دانشوران هم چنین با اشاره به همکاری های این موسسه با حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: علاوه بر برنامه های مختلف پژوهشی درون موسسه ای که داریم، برنامه های متعددی نیز به دعوت مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان پیشنهاد شده است و تمایل داریم این برنامه ها را به سرانجام برسانیم که یکی  از این برنامه ها، تاسیس مدرسه علمیه نخبگان سطح ۴ حوزه علمیه، به عنوان اولین مرکز نخبگانی در کشور است که در آینده نزدیک تاسیس خواهد شد.

حجت الاسلام دری ادامه داد: تا کنون در کشور، چنین مدرسه علمیه نخبگانی نداشته ایم که طلاب برجسته ای که خروجی مرکز ملی نخبگان حوزه علمیه هستند تحت یک مدرسه جمع آوری شوند  و درنظر داریم برای پذیرش طلاب المپیاد علمی در حوزه علمیه خراسان برگزار کنیم اما پیشنهاد بنده این است که این المپیاد را به صورت مشارکتی با حوزه علمیه قم انجام دهیم.

وی افزود: این مدرسه در گام نخست با طلاب سطح ۴ و در رشته فقه و اصول محض فعالیت خواهد کرد و نخبگان سطح ۴ را مورد حمایت خود به لحاظ آموزشی قرار خواهد داد. به امید خدا با همکاری معاونت علمی حوزه علمیه خراسان در سال آینده  این مرکز را راه اندازی خواهیم کرد.

حجت الاسلام دری در ادامه با اشاره به آغاز  پروژه بررسی مبانی کلامی دانش اصول بیان کرد: تلاش کردیم که این کلان پروژه را کاملا با مشارکت آموزشی، پژوهشی و فقهی حوزه علمیه خراسان پیش ببریم زیرا در این زمینه تقریرات و نگاشته های چندانی وجود ندارد و با مشورتی که با بزرگان و اساتید این رشته انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که باید ابتدا زوایای این مبحث را مشخص و مدون کنیم.

وی ادامه داد: در گام اول درنظر داریم نشست هایی برای بررسی زوایای مختلف مبانی کلامی دانش اصول برگزار کنیم و گام بعدی ما هم برگزاری همایش هایی در این زمینه خواهد بود تا محتواهای تولید شده در این رشته افزایش یابد سپس سفارش هایی به پژوهشگران کشور خواهیم داشت که هر کدام در یک سرفصل خاص به پژوهش علمی بپردازند و هم چنین انجام کتاب گفتگوهایی در حوزه دانش اصول را در دستور کار داریم.

مدیرعامل موسسه پژوهشی دانشوران با ارائه توضیحاتی درباره برگزاری نشست های علمی این پروژه گفت: به نظر می رسد با برگزاری چند نشست محدود امکان اینکه همه سرفصل ها مورد توجه قرار گیرند وجود ندارد و ما این نشست ها را فصل بندی کرده ایم که فصل اول نشست ها از هفته آینده برگزار خواهد شد و هفت نشست را به صورت ماهانه در هفت ماه از اسفند امسال تا شهریور سال آینده ادامه خواهیم داد اما این احتمال نیز وجود دارد که در آینده، فاصله زمانی نشست ها را کاهش دهیم و به طور کلی سعی کرده ایم از تمام ظرفیت های فقهی حوزه علمیه مشهد نیز استفاده کنیم.

حجت الاسلام مصطفی دری هم چنین بیان کرد: برگزاری نشست ها تا زمانی که  اوضاع کرونایی کشور به یک وضعیت ثابت نرسد ، به صورت وبینار و مجازی برگزار خواهد شد  که در فصل اول با موضوع جایگاه تاثیرگذاری صفات الهی در اصول فقه، از حضور اساتیدی مثل حجج اسلام مجتبی الهی خراسانی، احمد مبلغی، حمید درایتی، سید علی طالقانی، محمد حسن ربانی بیرجندی، کاظم قاضی زاده و سید محمد صادق علم الهدی بهره مند خواهیم شد.

در ادامه این نشست خبری بلال شاکری رییس اداره پژوهش مرکز عالی تخصصی آخوند خراسانی با بیان اهمیت فلسفه علوم گفت: مباحث فلسفه علوم به خصوص در علون اسلامی مثل فلسفه علم فقه و اصول فقه سال ها است که در میان علما و اندیشمندان اسلامی دارای اهمیت بسزایی است و ما نیز سال ها است که این دغدغه را پیگیری می کنیم و تا کنون حدود ۵۰ نشست در قالب ۷ کارگاه چندروزه برگزار کرده ایم.

وی افزود: عزیزان ما در موسسه پژوهشی دانشوران آغاز چنین پروژه ای را مطرح کردند و ما نیز از آن جا که یکی از رسالت های تخصصی مان پژوهش در همین حوزه از انجام آن استقبال کردیم و به این توافق رسیدیم که این کلان پروژه را باهم آغاز کنیم تا ان شاءلله بتوانیم در آینده کاری با یک خروجی مناسب را به سرانجام برسانیم.

رییس اداره پژوهش مرکز عالی تخصصی آخوند خراسانی ادامه داد: هم چنین برای پیش برد بهتر این کلان پروژه تاسیس دبیرخانه ای را پیشنهاد کرده ایم  که اگر شکل بگیرد تمامی‌جزئیات پروژه بررسی مبانی کلامی دانش اصول به صورت یک برنامه مدون و دقیق  قابل برنامه ریزی  خواهد بود.

 

اخبار پژوهشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *