حوزه انقلابی حوزه ای است که دین را در مقیاس جهانی معرفی می کند.


پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در همایش حوزه انقلابی؛ مسئولیتهای ملی و فراملی گفت: حوزه انقلابی، حوزه ای است که دین را در مقیاس جهانی معرفی کند.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: قرآن کتاب اسلام است و باید تمام آیات الهی برای مردم بیان شود و تفسیر این آیات را نیز برای مردم بیان کرد؛ به جرات می توان گفت که اکثر آیات قرآن و روایات ما رویکرد کاملا اجتماعی و سیاسی دارد.

دکتر نجف لک زایی ادامه داد: اسلام برای کل جهان برنامه می دهد؛ حوزه انقلابی باید دین را به شکل کامل معرفی کند یعنی کار این حوزه تنها برای ایرانی ها نیست بلکه باید این دین را برای مردم جهان معرفی کند؛ طبیعی است در این سیر باید به جامعیت دین نیز توجه کرد.

وی گفت: اسلام می بایست به طور جامع و کامل معرفی شود؛ امروزه از این مساله بحث می شود که آیا حوزه خوب حوزه ای است که به سیاست کاری نداشته باشد؟ اگر این فرض را بپذیریم به این معنی است که ما دین را کامل نمی دانیم.

حجت الاسلام والمسلمین لکزایی اظهارکرد: دین نهادی در کنار نهادهای دیگر نیست که به عنوان یک نهاد مدنی فعال باشد؛ دین فرانهاد است یعنی حتی خانواده نیز با رویکرد دین شکل می گیرد در بحث اقتصاد و… نیز همین روند حاکم است.

وی گفت: باید ابزارهایی در دست داشت تا بتوان این امور را در جامعه پیاده کرد؛ جایگاه دین فراتر از یک نهاد است و به همین دلیل نیاز به بستر دارد؛ اینکه در بحث رهبری جایگاه فرانهادی دین را ترسیم می کنیم؛ دین مسئولیت های فراملی نیز دارد.

وی تصریح کرد: در خصوص رهبری رهبران دینی باید گفت که رهبری دینی فراتر از مرزهاست؛ ولی فقیه جمهوری اسلامی را با این قانون اساسی اداره می کند ولی در فرای مرزها ولی فقیه کاری به قانون اساسی ندارد بلکه وظایف و تکالیف خود را انجام می دهد.

وی با ذکر این مطلب که دولت ما در امور داخلی کشورها دخالت نمی کند گفت: حوزه انقلابی حوزه ای است که دین را در مقیاس جهانی معرفی می کند؛ فرد دین دار، خانواده دین دار. تمدن دینی و پنج مرحله ای که رهبر انقلاب مطرح کرده اند نیز دارای ابعاد بین المللی است.

حجت الاسلام والمسلمین لکزایی بیان کرد: توانمندسازی انقلاب اسلامی برای معرفی انقلاب و اسلام و توانمندسازی حوزه علوم اسلامی از دیگر ملزومات این عرصه است؛ حوزه انقلابی باید با مطالعات جدید در حوزه علوم اسلامی از جمله مدیریت اسلامی، جامعه شناسی و تربیت اسلامی معارف ناب اسلامی را با رویکرد جدید به جهان عرضه کند.

وی گفت: حوزه علمیه قم بود که پیام امام راحل را می گرفت و به  مردم منتقل می کرد. این مساله باید امروز نیز انجام شود؛ همچنین حوزه در مرحله دیگر رسالت انقلابی خود باید در بعد اجرا نیز وارد شود زیرا وظیفه حوزه اقامه دین در عرصه های مختلف است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: این همایش بخشی از مسیری است که دفتر تبلیغات اسلامی حوزه در پیش گرفته است و قرار است این محصولات که امروز عرضه شد منجر به تدوین سندی تحت عنوان سند حوزه انقلابی شود.

منبع:خبرگزاری حوزه و پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *