معرفی اجمالی قطبها

آشنایی اجمالی با قطب های فکری _ فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی و مسائل منتخب آنها

   دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، به عنوان یکی از نهادهای دینی جوشیده از بطن انقلاب، موظف است متناسب با تحولات فرهنگی کشور، به طور جدی، مؤثر و مشهود در عرصه­های مدیریت راهبردی فرهنگ ـ یعنی ایده ­سازی، اندیشه­سازی، گفتمان­ سازی، جریان­ سازی، فرهنگ­سازی و رفتارسازی ـ حضور داشته باشد.
این دفتر از سال­ها قبل رویکرد مأموریت­گرایی و مسأله ­محوری اتخاذ کرده و مسائل پانزده­ گانه­ ای را در دستور کار خود قرار داده است. منظور از مسأله محوری، سوق دادن برنامه ­ها و اقدامات سازمان در جهت حل و رفع نیازهای مشخص شده مخاطبان (مسائل در نظر گرفته شده) است. چه این­ که، مسأله نیازی از مخاطب (خدمت گیرنده) است که به میزان کافی یا به نحو مطلوب برطرف نشده است. به تعبیر ساده، مسأله فاصله­ای است میان آنچه هست و آنچه باید باشد.
تنوع و تکثر مسائل از یک سو و اختلاف سطوح این مسائل از سوی دیگر موجب شد تا با بهره­گیری از نظرات کارشناسان و صاحب­نظران مجموعه دفتر، حوزه­های مأموریتی پانزده­گانه در قالب چهار محور اصلی سازمان­دهی و بازآرایی شود که عبارتند از:
محور اول: بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی
محور دوم: تعمیق ایمان دینی و مقابله با فرق انحرافی
محور سوم: اخلاق، خانواده و سبک زندگی
محور چهارم: نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران
این چهار محور، به عنوان چهار حوزه مأموریتی منجر به تأسیس چهار قطب فکری _ فرهنگی شد که هر یک مشتمل بر چند میز تخصصی است، و به امر برنامه­ریزی و عملیاتی کردن و هدایت فعالیت­های منتهی به حل مسائل، در هر حوزه مأموریتی و محور پیش­بینی شده می­پردازد.
هدف اصلی از تأسیس قطب­ها، هدایت و نظارت بر فرآیند کشف و حل مسائل؛ شناسایی و تحلیل ابعاد هر مسئله؛ تعیین اولویت­ها بر اساس امکانات و موانع؛ نظارت بر حسن اجرای برنامه­ها و اقدامات و تعیین میزهای تخصصی لازم ذیل هر قطب و… می­باشد.
در قطب­های فکری_فرهنگی نقش اصلی بر عهده میزهای تخصصی است که ذیل هر قطب تشکیل می­شود و در حقیقت مسئولیت طراحی و برنامه­ریزی و تعیین اولویت­ها و ترسیم بسته­های عملیاتی برعهده میزهای تخصصی است.
میز تخصصی محل جمع­اندیشی نخبگان و مدیران علمی و فرهنگی حوزه­های تخصصی برای کشف و حل مسأله­های راهبردی منتخب است. میز تخصصی تلاش می­کند تا نقشه راه تدبیر برای کمک به حلّ مسائل ذیل موضوع میز خود را تهیه کند و در عین حال از تحلیل روزآمد آن حوزه در عرصه فکر و فرهنگ غافل نباشد.
مسائل منتخب میزهای تخصصی که لازم است هر یک از پژوهشگران ارجمند در پیشنهاد موضوع پروژه پژوهشی خود آنها را مدنظر قرار دهند به شرح زیر است:
*قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی
قطب میز/کارگروه مسئله منتخب
قطب بنیادهای نظری و نظام متقن علوم اسلامی و انسانی میز اسلامی سازی علوم انسانی ضعف گفتمان انتقادی و رویکرد اسلامی در ساحت‌های معرفتی و فرهنگی علوم انسانی
میز توسعه و توانمندسازی علوم اسلامی عدم رشد علوم اسلامی متناسب با نیازهای دنیای معاصر، نظام و جامعه اسلامی
میز آموزش و پرورش فقدان بینش و معرفت دینی لازم در لایه‌های محتوایی، نهادی و رفتاری آموزش و پرورش
*قطب تعمیق ایمان دینی و مبارزه با جریان‌ها و فرق انحرافی
قطب میز/کارگروه مسئله منتخب
قطب تعمیق ایمان دینی و مبارزه با جریانها و فرق انحرافی میز توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی ضعف حضور ادبیات و مرجعیّت قرآن کریم در فرهنگ عمومی و تخصصی
توسعه و تعمیق باور دینی کاستی­های اساسی در نظام روحانیت نسبت به رسالت تعمیق ایمان و باورهای دینی
میز وهابیت نفوذ وهابیت در جمهوری اسلامی
کارگروه فرق انحرافی نفوذ فکری، فرهنگی و رسانه ای جریان‌ها، فرق انحرافی
*قطب نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران
قطب میز/کارگروه مسئله منتخب
قطب نظام سیاسی و اجتماعی اسلام و ایران میز نظام سیاسی نظام جمهوری اسلامی مسئله اول: تعمیق اندیشه ولایت فقیه در حوزه‌های علمیه
مسئله دوم: ارتقاء کارآمدی نظام سیاسی جمهوری اسلامی ایران
میز مسائل اجتماعی اسلام و ایران فقدان نظریه جامع عدالت و ضعف مناسبات عادلانه در جمهوری اسلامی ایران
میز تمدن اسلامی فقدان بینش تمدنی معطوف به تمدن نوین اسلامی
*قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی
قطب میز/کارگروه مسئله منتخب
قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی میز تحکیم نظام خانواده گستردگی اختلافات خانوادگی و طلاق در سال‌های آغازین ازدواج
میز سبک زندگی اسلامی ضعف در سواد مصرف کالاهای فرهنگی و مصرف نامتعادل در سطح جامعه
میز اخلاق مسئله اول: ضعف اخلاق تبلیغ دین در حوزه مبلغان و سازمان‌های تبلیغی
مسئله دوم: ضعف فرهنگ صداقت در جامعه ایران