پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی رونمایی شد.


 

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی در چهار بخش اصطلاح نامه ،فرهنگ نامه، نمایه و منابع با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی رونمایی شد.

مراسم رونمایی از پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور جمعی از پژوهشگران و طلاب حوزه علمیه پیش از ظهر یکشنبه ۳ اردیبهشت ماه سال جاری، در سالن همایش های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

سخنرانان این مراسم حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حجج اسلام محمدهادی یعقوب نژاد معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همچنین دکتر مازیار امیرحسینی عضو هیأت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بودند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر لک زایی در این مراسم که با حضور بیش از صدنفر از طلاب، اساتید، پژوهشگران و اعضای هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی همراه بود، با بیان این که بخش زیادی از اصطلاحات علوم اسلامی در اصطلاح نامه علوم اسلامی جمع آوری شده است، گفت: امیدواریم در آینده نزدیک اصطلاح نامه جامع و به روز علوم اسلامی را تکمیل و در اختیار پژوهشگران قرار دهیم.
معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، با اشاره به ضرورت روی آوردن به فناوری های نوین، خاطرنشان کرد: لازمه آن شناخت فناوری ها و آشنایی تخصصی با علوم اسلامی و همچنین جامعیت در ساماندهی مکتوبات، صوت، تصاویر و فیلم ها است که البته ما در این جهت نیاز به توجه بیشتری داریم، چراکه در پژوهشگاه کرسی ها و نشست های علمی فراوانی برگزار می شود ولی ما در بخش ارائه هنوز ضعف داریم و  البته بهره گیری از اشکال مختلف اشاعه دانش از جمله اصطلاح نامه، نمایه، فرهنگ نامه و دایره المعارف ها نیز باید با قدرت بیشتری دنبال شود.
همچنین حجت الاسلام یعقوب نژاد از مدیریت و سازماندهی بیش از ۳۲۰ هزار اصطلاح در حوزه علوم اسلامی در پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی خبرداد و آن را نتیجه تلاش ۲۵ ساله پژوهشگران علوم اسلامی دانست.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب که تولید علم را از حوزه و دانشگاه درخواست می کنند در حقیقت مبتنی بر همین گونه فعالیت های مدیریتی در اطلاعات اسلامی است، چرا که تولید علم مبتنی بر داشته ها است  و بدون داشته ها نمی توانیم در جاده تولید قدم برداریم یعنی باید با نگاهی به گذشته به سمت آینده حرکت کنیم.
حجت الاسلام عبدالرحیم سلیمانی بهبهانی رییس پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در این مراسم ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم(ع) اظهار داشت: در حوزه مدیریت اطلاعات و دانش، سه امر دخیل هستند: محتوا، سازماندهی، و ابزار اشاعه. بر خلاف باور سطحی، رابطه میان دو رکن اخیر (مدل های سازماندهی و ابزار اشاعه) با رکن اول (محتوا)، رابطه یک سویه نیست، بلکه این دو، به نوعی زمینه ساز تولید محتوا و گسترش دانش هم هستند، و رابطه دو سویه ای میان این سه رکن برقرار است، و همین امر، اهمیت نسخه جدید پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی را- که امروز شاهد رونمایی آن هستیم- مضاعف می کند.
وی با بیان اینکه پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی نتیجه تلاش چندین ساله پژوهشگران و اساتید حوزه است، خاطرنشان کرد: این پایگاه بستر خوبی برای اشاعه و نشر اطلاعات بوده و می تواند با توجه به آزمون و و خطاهایی که پشت سر گذاشته است، زمینه ساز فعالیت های پژوهشی دیگر در بُعد مدارک اسلامی باشد.
در ادامه دکتر مازیار امیرحسینی با اشاره به مدیریت دانش در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اظهار داشت: به عقیده من تنها جایی که کارهای زیرساختی زیادی در آن صورت گرفته همین پژوهشگاه بوده است و تنها جایی که حوزه هستی شناسی و اصطلاح نامه ها را کاربردی کرده دفتر تبلیغات بوده است.
وی با اشاره به مدل راهبردی مدیریت دانش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ابراز داشت: در پژوهشگاه راهبردهای پژوهشی، راهبردهای اشاعه و راهبردهای ارزشیابی در نظر گرفته شده که برگرفته شده از نظام دانش محور کشور است و خود منجر به اولویت های پژوهشی، اولویت های اشاعه و اولویت های ارزشیابی می شود.
وی با اشاره به مدل راهبردی مدیریت دانش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ابراز داشت: در پژوهشگاه راهبردهای پژوهشی، راهبردهای اشاعه و راهبردهای ارزشیابی در نظر گرفته شده که برگرفته شده از نظام دانش محور کشور است و خود منجر به اولویت های پژوهشی، اولویت های اشاعه و اولویت های ارزشیابی می شود.
وی با اشاره به ضرورت شکل گیری نظام مدیریت دانش در دفتر تبلیغات اسلامی از لزوم راه اندازی شبکه اجتماعی معارف اسلامی خبرداد و عنوان داشت: مراحل این نظام به ترتیب شکل گیری شورا و دبیرخانه نظام مدیریت دانش، تدوین نقشه راه، تدوین پرتکل های ارتباطی، ابلاغ سند راهبری و تدوین طرح های اجرایی است و در نهایت می توانیم «ایجاد و راهبری سازمان مجازی تبلیغات اسلامی» را به عنوای الگویی تمام عیار در جهان اسلام به عنوان هدفی عالی در نظر بگیریم.
در پایان دکتر علی میرعرب، رییس گروه اشاعه اطلاعات و دانش این پژوهشکده، با اشاره به سیر تکاملی پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی، خاطرنشان کرد: ما کار خودمان را از نرم افزار «لَن» آغاز و در ادامه امکاناتی به آن اضافه کردی که نرم افزارهای «التمهید»، «خطیب»، «مطهر»، «پایگاه تخصصی اصول فقه» و «علوم قرآن» از دل آن خارج شد و بعد از آن به نرم افزار تحت وب رسیدیم و هم اکنون جهت نسخه جدید آن طراحی شد و بعد از نیازسنجی ها و بررسی اشکالات مطرح شده به پایگاه جدید روی آوردیم که امروز رونمایی می شود.
وی در پایان عنوان کرد: در بخش اصطلاح نامه بالای ۴۶۰ هزار مورد بارگذاری شده که فعلا ۳۲۰ هزار مورد آن قابل مشاهده است و همچنین ۹۹ هزار مدخل فرهنگ نامه ای در سایت قرار داده شده و در بخش نمایه سازی بالای ۱۲۰ هزار مورد بارگذاری شده که در حال حاضر ۱۰۰ هزار مورد نمایش داده می شود و همگی این موارد در موتور جستجو به راحتی قابل دست رسی است.
در پایان این مراسم که از سوی پژوهشکده مدیریت و مدارک اسلامی و اداره همکاری های علمی و پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد،پایگاه مدیریت اطلاعات علوم اسلامی با حضور رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، رونمایی و راه اندازی شد.

منبع:پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *