توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛

کتاب میراث علمی امام حسن و امام حسین علیهما‌السلام، زمینه‌ها، شرایط و دستاوردها در رویارویی با نهاد خلافت اموی (۴۰-۶۰ق) نوشته دکتر محمد باغستانی به چاپ رسید.

ارسال شده در تاریخ   ۲۰ دی ۱۳۹۶

کتاب میراث علمی امام حسن و امام حسین علیهماالسلام، زمینه‌ها، شرایط و دستاوردها در رویارویی با نهاد خلافت اموی (۴۰-۶۰ق) توسط دکتر محمد باغستانی عضو هیئت علمی گروه پژوهشی هنر و تمدن اسلامی  پژوهشکده اسلام تمدنی تألیف و آماده چاپ شد.
چکیده موضوع کتاب :
سیره‌نگاری اهل بیت علیهم‌السلام دیرینه‌ای پر پیشینه در میان اندیشمندان جامعه شیعی  دارد. در سیره‌نگاری امام حسن و امام حسین علیهماالسلام  که با رویکردهای گوناگون مورد توجه نویسندگان شیعه قرار  گرفته، دو موضوع صلح امام حسن علیه‌السلام و قیام امام حسین علیه‌السلام حجم  بی‌شماری از  این نگاشته‌ها را به خود اختصاص داده است.
سه ویژگی: 
موضوع این کتاب را از دیگر نگاشته‌ها  ممتاز می‌کند. نخست  تببین شرایط  شکل‌گیری سیره تاریخی دو امام علیهماالسلام و دوم مقایسه میراث علمی بر جای  مانده از دو امام با یکدیگر که در قالب جدول‌های آماری ارائه شده و زمینه تحلیل‌های فراوانی را فراهم ساخته است و سوم گشایش دریچه‌ای نو برفضای فکری فرهنگی و اجتماعی  دهه‌های  40-60 قمری از طریق روایت‌های منقول از دو امام است که راه بررسی‌های محققانه‌تری را به روی پژوهشگران گشوده است.

    آخرین اخبار